Gydytojo konsultacija

Aortos aneurizma gali būti pražūtinga (07/03)

Aortai išsiplėtus, pirmiausiai jokių simptomų nejaučiame. Jeigu išsiplėtimas yra pakankamai didelis, o aorta ima trūkinėti, gali pasireikšti stiprūs krūtinės, pilvo, apatinės ar viršutinės nugaros dalies ar net kirkšnies skausmai. Staigus aortos plyšimas gali sukelti sąmonės netekimą ar šoką. Aortos aneurizma dažniausiai pasireiškia pagyvenusiems vyrams, ypač rūkaliams. Rūkantiems vyrams, kurių amžius tarp 65-erių ir 75-erių metų, rekomenduojama kreiptis dėl ultragarsinio pilvo tyrimo.

 
Aorta yra didžiausia kūno arterija, prasidedanti ties kairiuoju skilveliu ir išsišakojanti po visą kūną, pripildydama kraują deguonimi. Aortos aneurizma pasireiškia arterijos praplatėjimu (50 proc. ar daugiau lyginant su įprastu arterijos pločiu), atsirandančiu nusilpus arterijos sienelei.  
Aortai išsiplėtus, pirmiausiai  jokių simptomų nejaučiame. Jeigu išsiplėtimas yra pakankamai didelis, o aorta ima trūkinėti, gali pasireikšti stiprūs krūtinės, pilvo, apatinės ar viršutinės nugaros dalies ar net kirkšnies skausmai. Staigus aortos plyšimas gali sukelti sąmonės netekimą ar šoką. Aortos aneurizma dažniausiai pasireiškia pagyvenusiems vyrams, ypač rūkaliams. Rūkantiems vyrams, kurių amžius tarp 65-erių ir 75-erių metų, rekomenduojama kreiptis dėl ultragarsinio pilvo tyrimo. Kiti aortos aneurizmos pasireiškimo rizikos veiksniai apima viršsvorį, hipertenziją, širdies ligas, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą ir giminaičiams pasireiškusius aneurizmos atvejus. Chirurginis gydymas taikomas tada, kai pilvo aortos aneurizma pasiekia tam tikrą dydį (pavyzdžiui, penkių centimetrų aortos praplatėjimas), galintį sukelti aortos plyšimo riziką.    
Kaip užkirsti kelią aortos aneurizmai? Rekomenduojama mesti rūkyti, gydyti aukštą kraujo spaudimą ir atsikratyti antsvorio. Prevenciškai galima atlikti ne tik ultragarsinį pilvo  tyrimą, bet ir vainikinių arterijų kalcio bei miego arterijos tyrimus, padedančius įvertinti jūsų arterijų būklę. Šie tyrimai leidžia nustatyti, ar reikalingas intensyvesnis cholesterolio ir arterijų uždegimo gydymas. 
 
Plačiau skaitykite čia
 
Vaizdo įrašai
Endovaskulinis gydymas stentgraftu
11/12
Endovaskulinis gydymas stentgraftu
Endovaskulinis gydymas stentgraftu (11/12)
Pilvo aortos aneurizma
11/12
Pilvo aortos aneurizma
Pilvo aortos aneurizma (11/12)
Atvira operacija
11/12
Atvira operacija
Atvira operacija (11/12)